Menu

En sørgelig nyhed

04. juli 2022 kl. 10:20
Mr. Valby Boldklub - Finn Holm er gået bort

Bestyrelsen har modtaget den triste meddelelse om at Finn Holm er gået bort.

Finn Holm var et kæmpe aktiv for Valby Boldklub. Klubben stod hans hjerte meget nær og vi har meget at takke Finn for. Finn var I høj grad med til at præge klubben og gennem en målrettet indsats som senior formand (som han yndede at kalde sig) var han hovedkraften bag en af Valby Boldklubs mest succesrige perioder på det sportslige plan. Det blev til adskillige år i Københavnsserien og hele 5 sæsoner i Danmarksserien for første herrer. I samme periode havde klubben (og Finn) også formået at etablere en dameafdeling der i sin prime time også nåede Danmarksserien. Trods dette høje ambitiøse niveau, glemte Finn aldrig at være et klub-menneske, der vægtede bredden og det sociale meget højt. Da vi kort før vores 100 års jubilæum kun stod med 5 ungdomsmedlemmer var Finn med til at bygge vores ungdom op til hvad den er i dag med over 200 glade børn, unge og frivillige. Mange medlemmer, uanset hold, der kom i klubben gennem 70’erne – langt op i 2010’erne vil altid huske Finn – det vidner de mange reaktioner og kondolencer der er blevet delt med al tydelighed om. Gennem sit store netværk og aktive indsats, var Finn altid en værdig repræsentant for ”den gamle dame” (som han kaldte klubben) og han var et elsket og værdsat menneske i det Københavnske fodboldmiljø, både hos unionen og hos vores konkurrerende klubber. Finn var medlem af Valby Boldklub i over 60 år, Siden 1954 og medlem af bestyrelsen i over 40 år. Udover at have klubbens sølvnål, var han også æresmedlem og modtager af DBU-Københavns Sølvemblem. I den sidste tid havde Finn det meget svært og nu har han så endelig fået fred. Tilbage står minderne om dette prægtige menneske.

Vores tanker går til Mulle (som han kaldte sin kone) og til børn og børnebørn.

 

Bisættelsen finder sted tirsdag den 12. juli kl. 13, i Vestre Kirkegårds nordre kapel.

Ære være Finns minde.

Bestyrelsen for Valby boldklub af 1912